Přečteno: Květen 23

Po delší době tu pro vás mám čtenářský deník. Tentokrát je zmínka o knize s rasismem, o sebevraždě s novou kouzelnou šancí a o dítěti, které je o dětství a lásku ochuzené. Odlišná témata, ale hodně zajímavá a poutavá. 

Starr bydlí v chudinské čtvrti, ale navštěvuji luxusní střední školu. Nemá to úplně jednoduché a necítí se dobře. Ona je černá a oni jsou bílí. Rasismus je všude. Ovšem jedna jízda v autě s nejlepším kamarádem teprve obrátí svět vzhůru nohama. Starr se stane svědkem tragické události, kdy neozbrojeného kamaráda Khalila zastřelí policajt. Starr má trauma a nechce o tom s nikým mluvit. Nemůže o tom mluvit, ale je jediná, která má co říct. Pravdu. Médiemi kolují falešné informace od policajtů, a aby toho nebylo málo, starosti dělají i místní gangy, které chtějí spravedlnost. Začíná cesta, jak se postavit skutečnosti, pravdě a smíření se s tím, kým jste. 

Byla to první kniha, týkající se rasismu černochů, kterou jsem přečetla. Nebyl to špatný příběh, byl vlastně dost bolestivý. Jenom jsem se těžko vcítila do hlavních postav, nebyl to vyloženě bum, který u dobrých knih mívám. 

Nora je otrávená životem. Je znechucená a věří, že na tento svět nepatří. Byla chyba, že se narodila. Je v depresích a po propuštění z práce je rozhodnutá, že umře. Jenže mezi životem a smrtí je půlnoční knihovna, ve které se Nora ocitne. Má šanci všechno napravit. Rozhodnout se, jaký život by byl pro ní nejlepší, kde by byla šťastná. Astronautka, pokladní, doktorka, prezidentka, léčitelka a mnoho dalšího si Nora vyzkouší. Ovšem zdaleka nenašla život, ve kterém by byla spokojená. V knihovně platí jistá pravidla a Nora se ne a ne rozhodnout. Napadne ji ještě jeden život, ve kterém by mohla být šťastná, a taky to tak skutečně cítí, ale knihovna se hroutí. Musí udělat všechno proto, aby žila. Musí to cítit. Musí znát důvod, jaký je nejlepší způsob života

Ze začátku depresivní kniha, ale konec to vylepšil. Je smutné, kolik lidí skutečně vzdalo svůj život a zapomněli na všechny možnosti. V jistém smyslu je tato kniha inspirací a nadějí. Vždycky je pro co i pro koho žít. Na tento příběh jen tak nezapomenu. 


Román o rodině, ve které není láska. O dívce, které říkají cácora. Její otec zmizel a matka se stýká s milenci a propadá alkoholu. Na starost ji dostane babička, která není o nic lepší než její matka. Dívenka se potlouká životem a má pocit, že je na světě jakýmsi nedopatřením. Přijde si jako jedna velká chyba a nedokonalost rodiny. Prochází těžkým obdobím, ale nemá se komu svěřit. Sama nechápe, co všechno se děje, jaký to má význam a důvod. Babička ji pořád říká, že všechno špatné jde v životě vyhubit jako žravé plzáky, nebo o tom zkrátka nemluvit. Všude kolem je les, ve kterém se skrývá zlo. A jednoho dne cácora promluví. 

Je to dramatický příběh, který zasáhne každé srdce čtenářů. Bolestně. Budete chtít cácorku obejmout a dát ji veškerou svou lásku. Pohladit, utišit a vzít si ji pod svá křídla. Je to příběh, který se zaryje hluboko pod kůži a nikdy na něj nezapomenete. A jelikož jsem s knížkou soucítila víc než kdokoliv jiný, o to víc mě čtení bolelo. Vybavila jsem si svoje dětství a chvílemi (aspoň půlku knihy) jsem měla pocit, že píšou o mně a mé rodině. Kde není láska, je utrpení. A já si o to víc uvědomila, jak důležité je vést děti a milovat je celým svým srdcem. 

Četli jste nějakou z míněných, nebo se chystáte? 

12 Komentáře

 1. Chystám se na Les v domě, který zatím četla jen mamka. Jsem hodně zvědavá. Snad si knihu přečtu brzy. 🙂

  OdpovědětVymazat
 2. Pěkné tipy, zaujaly mě všechny :).

  OdpovědětVymazat
 3. Fajn tipy, bohužel ne tak úplně pro mě :)
  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat
 4. četla jsem Půlnoční knihovnu a bylo to opravdu zajímavé čtení :)

  OdpovědětVymazat
 5. Mně mamka dneska naznačila, že bych Les v domě mohla dostat k narozeninám, tak uvidím, ale ráda bych si ji přečetla :) Jen mě zamrzelo, že ti knížka připomněla nešťastné okamžiky z dětství..

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj, četla jsem Půlnoční knihovnu, právě pro onen zajímavý motiv. Les v domě nevím zda chci číst za jedno je kolem toho ta kauza a za druhé už předem vím jak náročné čtení by to bylo. Ohledně tvého dětství moc mě to mrzí, objímám na dálku.

  OdpovědětVymazat
 7. Moc mě zaujala kniha LES V DOMĚ, autorku znám a už jsem o ní hodně slyšela, takže věřím, že i tato kniha bude skvělá!

  OdpovědětVymazat
 8. Ani jednu z knížek jsem nečetla, ale o Lese v domě jsem slyšela hlavně co se týče kauzy. Nejvíce mě zaujala Půlnoční knihovna. Já teď nemám rozečtenou žádnou. Jakmile totiž začnu, nedělám nic jiného, než že si čtu :D

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
 9. Nečetla jsem ani jednu knížku. Výhledově si chci přečíst Les v domě, který mi hodně chválila kamarádka. A možná i Půlnoční knihovnu - četla jsem na ní několik pochvalných recenzí.

  OdpovědětVymazat
 10. Vypadá to na skvělé knížky, jsem moc ráda za každý knižní tip - těch není nikdy dost! :)

  OdpovědětVymazat
 11. Přiznám se, že z Půlnoční knihovny jsem byla nadšená :D Hodně lidí to popisuje jako depresivní knihu, ale právě ten konec ukázal, že vždycky je naděje :D Na Morštajnovou se hystám už nějaký ten pátek, hodně lidí mi její knížky chválilo :D

  OdpovědětVymazat

Contact Form (Do not remove it)

back to top