Hrad Bezděz, zámek Svijany & zřícenina hradu Rotštejn

Dlouho jsem přemýšlela, zda na dovolenou do zahraničí nebo někam u nás. Nakonec zvítězily toulky naši krásnou krajinou. Tentokrát jsme se s přítelem vydali do částí Libereckého kraje, kde jsme poznávali nejznámější místa a památky. 


Toulky jsme plánovala já a jednalo se o čtyři dny. Jeli jsme autem a naplánovala jsem každé přespání, sepsala jsem si harmonogram výletů a dle toho volila ubytování přes booking. 


První den jsme navštívili hrad Bezděz. Vylezli jsme i do věže, ze které byl krásný výhled. Vždycky je mi líto, že se z hradu nedochovalo víc. Představuji si, jak to tam asi v té době vypadalo. Hrad se dá projít i bez průvodce a konají se tu představení. 


Po cestě jsme měli zámek Svijany a samozřejmě i pivovar. Zámek mě moc neuchvátil, nakonec jsme navštívili jen zámeckou zahradu a další kroky následovali do restaurace na pivo, kde bylo lidí jako máku a neměli jsme si ani kam sednout. Pivo přítel hodnotil jako velice dobré, tak dobrý! Poslední zastávkou byla zřícenina hradu Rotštejn. Velice nás zaujalo, že zřícenina hradu je částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal. Nikdy jsem nic takového neviděla. Hrad je z roku 1250, takže se toho dochovalo minimum, ale přesto to bylo zajímavá podívaná. Nachází se zde i Klokočské skály, ke kterým máte přístup hned u zříceniny. 

Parkování velký špatný. Naštěstí jsme našli volné poslední místo nejblíže cestě na hrad, jinak nevím, kde bychom parkovali (parkovné bylo zdarma). Co se cen týče, je to taková klasika - 80-100Kč,- za parkování (všude) a vstupy okolo 100-200Kč,- na osobu. 

Pod Rotštejnem se nachází i posezení s občerstvením, kam jsme se zastavili na točenou malinovku a kofolu. Vyloženě to bodlo! 


To bylo z prvního dne všechno, už nás čekala jen cesta a ubytování v Železném Brodě. Našla jsem pěkný hotel Veselý, na jednu noc to bohatě stačilo (1400Kč,- za noc pro dvě osoby). 


Většinou se snažím tyto poznávací dovolené plánovat na období květen–⁠červen, protože zde není tolik turistů. Nejlépe plánuji všední dny, bez víkendů. A byla to naprostá paráda, protože lidí minimum. Vždycky jsme to stihli zavčasu, než přišlo více lidí (třeba školní zájezd). 

Navštívili jste některé z míst?

15 Komentáře

 1. Bohužel, nenavštívila. Liberecký kraj máme přes celou republiku :) Nejvíce mě ale zaujala zřícenina hradu Rotštejn, i s blízkými skalami. Tyto výlety mám nejradši :) Nás čeká v srpnu víkend po Česku, tak se už na to těším. Spát budeme v maringotce, tak to bude dobrodružství :D

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
 2. Jani, děkuji za návštěvu na mém blogu!
  Ráda jsem si přečetla reportáž z vaší dovolené, mnoho v plánování máme společného - načasování, představa, co chceme vidět, kde budeme spát. Ráda jsem mrkla na místa, kde jsem byla před časem tvýma očima.
  Děkuji a zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
 3. nějak nechápu... v pivovaru lidí jako máku, u hradu nebylo místo na zaparkování, ale nakonec píšeš, že lidi bylo minimum... ztrácím se v tom :D

  jinak moc hezké zastávky :) my vyrazíme na dovolenou do Libereckého kraje na podzim :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Celkově bylo lidí minimum, jen k tomu pivovaru jsme konkrétně napsala, že tam bylo lidí jak máku, protože bylo, tím, že to byla i restaurace. Hodně cyklistů a ochutnávačů pivíčka. U hradu jsem napsala, že nebylo místo na zaparkování, protože nebylo - špatně řešené parkoviště (což je v článku napsané). Protože na hradě bylo tak pět lidí :-D O víkendy a letní prázdniny všude musí být podstatně více lidí.

   Vymazat
 4. Ahoj, přiznám se, že jsem nenavštívila ani jedno z míst. Podle Svijan mají tchán pojmenovanou skupinu s kamarády, jmenuje se Svijany už ne :-D takže jako pivo za nás špatný. Nicméně zámek vypadá hezky. Já si nejdřív myslela, že to je za celé čtyři dny, trochu mi spadla brada, když jsem se dozvěděla, že to je den první :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, stihli jsme toho hodně. Kdyby záleželo jenom na mně, stihla bych toho víc, ale přítel moc nezvládá :-D

   Vymazat
 5. Jsem úplně v šoku, že toto všechno jste stihli za jeden den :D Jsem zvědavá, co všechno jste stihli v následujících dnech :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
 6. Krásné fotky. My jsme byli nedávno na Naučné stezce Olšina a bylo tam nádherně. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Vypadá to hezky :) Nejsem si jistá, jestli jsem tam někdy byla, prarodiče kdysi bydleli (myslím) nedaleko, ale už je to mnoho let a tak si to nevybavuji. Moc ti to sluší, krásné šaty!

  OdpovědětVymazat
 8. Já jsem byla na Bezdězu, ve Svijanech ne a o Rotštejnu jsem dokonce ani neslyšela. Jinak svijanské pivo je u mého muže propadák (ale on nic jiného než Prazdroj v podstatě nepije - Plzeňák se nezapře :D).
  Jinak my se taky snažíme plánovat dovolenou mimo prázdninové měsíce, teď jsme byli v půlce května. Většinou najdu nějaké místo jako základnu a z něj pak vyrážíme a prošmejdíme celé blížší i vzdálenější okolí. Většinu výletů plánujeme jako výšlapy, takže za jeden den obvykle stihneme tak jednu nebo dvě památky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takhle jsme taky měli dovolenou, že jsme byli ubytovaní v jednom hotelu a cestovali po okolí, ale teď jsme toho chtěli vidět podstatně více, tak jsme cestovali takto a bylo to super! :-) Jinak točené Svijanské pivo chutnalo, ale Prazdroj je Prazdroj :-D

   Vymazat
 9. Krásné fotky, výlety a pobyty po Česku jsem vždycky měla moc ráda! Máme toho nacestováno hodně, ale v okolí Bezdězu jsem nikdy nebyla a určitě je to tam nádherné. :))

  OdpovědětVymazat
 10. Krásné fotky, moc ráda bych se podívala na zmíněný Rotštějn, ty skály jsou boží!

  OdpovědětVymazat
 11. Moc hezké fotky! Vyšlo vám krásné počasí. Také moc ráda cestuji po naší vlasti :) nedaleko od nás je Roštejn :D

  OdpovědětVymazat
 12. To my letos snad ani nikam nepojedeme, popravdě mně se moc nikam nechce a tak dávám přednost spíše jednodenním výletům. Každopádně pivo Svijany mám ráda, tak mě moc zaujala zmínka o pivovaru :D

  OdpovědětVymazat

Contact Form (Do not remove it)

back to top