Jak odbourat stres?

Tento článek mě napadl ve chvíli, kdy jsem relaxovala u kosmetičky. A jelikož se v mém okolí vyskytuje člověk, který stres řeší alkoholem, sepíšu pár nápadů, jak onoho strašáka zahnat jinými a především zdravějšími způsoby. 


woman biting pencil while sitting on chair in front of computer during daytime

Se stresem se potýkáme všichni. Je třeba si uvědomit příčinu. Jsme ve stresu z práce, z nových věcí, ze stěhování, z řízení, nebo snad z lidí? Ať je to jak je to, jedno je jasné - stres je třeba odbourat. Je to příživník, který se živí naším tělem i myslí. Každý se s tím vypořádává po svém, ale je důležité myslet i na okolí, protože to můžete značně ovlivňovat. 

SAUNA

Na internetu jsem se dočetla, že je asi 9 druhů saun s tím, že každá je dobrá na něco jiného. Jedna je dobrá na pleť, druhá pro začátečníky, třetí pro lidi s dýchacími problémy atd. (každý si vybere). Já většinou navštěvuji saunu, která bývá v aquaparcích. Přijde mi to jako nejlepší kombinace - jít si zaplavat a sauna. 


VÍŘIVKA

Další věc, kterou navštěvuji v bazénu a naprosto ji miluji. Lepší relax neznám. Na Valentýna jsme s přítelem navštívili wellness Ďáblice v Praze, kde jsme měli celou místnost s vířivkou a saunou (a plným tácem toho nejlepšího ovoce) pro sebe na celé 2,5 hodiny (naprostý top strop, doporučuji!). Odpočine si celé vaše tělo i mysl.

MASÁŽE

Bez ohledu na to, zda pracujete, jak pracujete, nebo nepracujete, bych to zavedla jako povinnou docházku. Totální lahoda, která vám rozproudí celé tělo, že se cítíte jako znovuzrození. Lepší je potom doma hodit nohy nahoru a užívat si, ať to má ten správný účinek. Každopádně se nebojte a dopřejte svému tělu to, co potřebuje. Ve zdravím těle zdravý duch

PRAVIDLO TŘÍ

Rozhodně nesmíte zapomínat na pitný režim, dostatečný spánek a pohyb. Tohle jsou věci, které by se neměly podceňovat. Většina lidí to neřeší, což je právě špatně a nedivím se, když se cítí nesví. Opravdu je třeba o sebe dbát i vnitřně. Zdravá strava, aktivní pohyb - jóga, procházka, běh - a spánek. Žádná věda.


HUDBA

Rychlost je pro pocit svobody. Hudba je pro léčbu duše. Každý má svůj oblíbený žánr, stejně tak písničku, která ho jakýmsi způsobem uklidňuje. Hudbu, díky níž se cítí dobře. Ať už je to přímo relaxační hudba, meditační, či pop, rock atd. Hlavní je cítit se spokojeně. 

ANTISTRESOVÉ OMALOVÁNKY

Tohle je činnost, které se věnuji doma, když mám volnou chvíli a chuť. Člověk si říká, že by se u toho akorát ještě víc rozčílil, ale opak je pravdou (svůj název dostaly oprávněně). Svou pozornost soustředíte na tvary a barvy (které jsou také důležitou cestou k odbourání stresu). Soustředíte se, abyste nepřetáhli a na harmonii barev. Opravdu nemyslíte na nic jiného, jako by se čas zastavil.

PŘÍRODA

Pro mě je nejlepší terapií sama příroda. Každá procházka mi dodá energii a nesmím zapomenout, že je to zdravé. Nač se ládovat nějakými prášky, když stačí otevřít dveře a jít. Tohle je opravdu důležitá součást světa a našich životů. Zařaďte přírodu do vašich dní. Pomáhá a léčí. 


Samozřejmě je ještě dalších X způsobů, jak odbourat stres, ale tohle jsou dle mého ty nejlepší. Další takovou radou jsou určitě přátelé, ale tak do vířivky a sauny většinou sami nechodíte. Ale zase našlapujte opatrně, protože ne vždy je dobré ,,vychrlit" na své přátelé veškeré problémy. 

Zkrátka si dělejte radost. Dopřejte si chvilku pro sebe, ať už u kadeřnice, kosmetičky, či na pedikůře/ manikůře. Radost jídlem, zábavou i sportem. Možností je spousta.


Jak stres odbouráváte vy?

16 Komentáře

 1. Se vším naprosto souhlasím. Jen s těmi omalovánkami mám trochu problém. :D Od stresu mi úplně moc nepomáhají. :D

  OdpovědětVymazat
 2. Ďakujem veľmi pekne za typy. Ja som presne ten typ človeka čo sa stále o niečo stresuje. :D Nie je to dobré pre mňa a ani pre moje zdravie a uvedomujem si to. Budem sa snažiť viac hýbať a jesť menej sladkého! ;)

  Blog of Sunflower ♥

  OdpovědětVymazat
 3. Masáže jsou pro stres naprosto dokonalé, aspoň na mě mají takový vliv. Hodně jsem si oblíbila také poslech ASMR, to mě vždy uklidňuje. :D :)

  OdpovědětVymazat
 4. To se všechno strašně lehko řekne. :-) Já dělám denně i více jak 14 hodin a na tohle teda nemám čas. :-D Spíš je důležité umět si najít tu chvilku na ten relax, ať už to pro danou osobu je cokoli. :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Mě nejvíce na stres pomáhá cvičení a jóga, to je úplný zázrak. Určitě ale i čtení, horká vana a taky čtyřhodinové hovory s mamkou :D

  OdpovědětVymazat
 6. Za mě určitě příroda no.1. :) Ale hudba takyyyyy:)

  supice
  www.supice.blog.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Hudba je výborný lék na stres a hlavně deprese. Vždycky pomůže. Mně taky pomáhá ta sauna, ta je výborná. No a pak pohyb. :) Když pak člověk se vybouří při fyzické aktivitě, zabije tak dvě mouchy jednou ranou.
  Výborné tipy!
  THE WORLD BY MARIA

  OdpovědětVymazat
 8. Zrovna minulý týden jsme si s přítelem zašli do menšího aquaparku v Brně na relax a přesně ta sauna, pára a vířivka je naprosto super kombinace na uvolnění. I když musím říct, že já nejvíce relaxuji asi s kamarády na party :D :D vždycky jsem to tak měla, že v tu chvíli zrovna nemusím myslet na nic jiného a vše si užívám.
  Kouzlo antistresových omalovánek vážně nechápu. Já to zkusila jednou a vytočilo mě to úplně do maxima :D :D

  OdpovědětVymazat
 9. Tyhle tipy jsou super. Sama sauny, masáže atd. navštěvuji a vždycky jsem perfektně vyrelaxovaná. Ještě mám ráda i solné jeskyně, které jsou navíc super, když jsi nachlazená atp.

  TheWayByA

  OdpovědětVymazat
 10. Hi dear! Thank you for sharing this wonderful post and thanks for the inspiration!

  You have a wonderful blog, so I am very happy to follow you through the GFC! I will be glad if you look at my blog :) If you wish, you can follow me, I will be infinitely grateful to you ♥♥♥

  https://nastyadeutsch.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 11. Souhlasím. Možností, jak si dělat radost a dát se do pohody je hodně. A chce to naslouchat svému tělu a své duši. Protože když se přetáhneme, je pak všechno mnohem těžší a ten odpočinek nás stejně nemine. Jen je dlouhodobější.

  OdpovědětVymazat
 12. Jsem hodně nervózní člověk, v minulosti jsem byla ve stresu denně a kvůli úplným hloupostem! Naštěstí jsem se to naučila odbourat na zvladnutelnou úroveň a nyní se stresuji jen, když o něco opravdu jde. Ráda fotím, hrají tenis, jezdím na koních (nádhera! Jen já, kůň, příroda. Naprostá harmonie ����), čtu a spím :D. Tohle jsou pro mě relaxační veci :)

  OdpovědětVymazat
 13. Jéé to je super! Rozhodně se všemi tipy souhlasím:) Já ráda čtu, nebo dělám něco kreativního..to mi vždycky zvedne náladu:) a pak taky běh a setkání s mými kamarády:))

  OdpovědětVymazat
 14. Omalovánky jsou super. Jen je podle mě zbytečný jim říkat antistresové a nějak to okecávat. Prostě omalovánky, pro mě mandala a nebo omalovánky Hry o trůny, to mě zabaví na hodiny :D A hudba a příroda taky, je to super. Jen teda z vířivky mi bylo akorát blbě, ze sauny mi bylo akorát blbě, masáž... hej ne, s tímhle úmyslem se mě nikdo nesmí dotknout :D
  Co ale funguje u mě je vždycky čtení něčeho ulítlýho, prostě když už je to na nervy moc, zahrabu se ve fanfikcích, kde se představivosti meze nekladou, prostě dostat hlavu úplně někam jinam, ideálně mimo realitu.

  OdpovědětVymazat
 15. pravidlo tří + kamarádi je top top! a nejlíp ještě zkusit vyřešit to, co ti způsobuje stres :D

  OdpovědětVymazat
 16. Za mě taky určitě příroda - člověka uklidní, nabije novou energií, … Zrovna dneska jsem se přiznala, že jsem ještě nikdy nebyla v sauně :D. Možná to v nejbližší době napravím. Ale jinak já chodím na bazén a pak do páry (je to v ceně narozdíl od sauny) a pak samozřejmě vířivka taky nesmí chybět. A jako relax beru i lakování nehtu (pedikůru a manikůru provádím jen doma). Jinak já tohle všechno beru spíš jako relax. Moc stres nepociťuji, jen když musím jít na nové místo něco zařídit nebo při zkouškách, ale to už taky moc ne :).

  OdpovědětVymazat

Contact Form (Do not remove it)

back to top